Hlavná stránka
Školské kolo olympiády z anglického jazyka.
Dňa 16.12. 2024 sa na našej škole uskutočnilo školské kolo olympiády z anglického jazyka. Svoje vedomosti z angličtiny si otestovali vybraní študenti z III.A a III.B triedy. Študenti vypracovali test, ktorý obsahoval cvičenia na počúvanie s porozumením, čítanie s porozumením a gramatiku.
Víťazom olympiády sa stal Ján Mackovčin z III.A, 2. miesto obsadila Beáta Kyptová z III.B a na 3. mieste skočili dvaja študenti s rovnakým počtom bodov Miroslava Mitrengová, III.B a Dominik Boko, III.A. Víťazom blahoželáme a všetkým zúčastneným ďakujeme.
Vypracovala Mgr. Dagmar Mečárová
Trestnoprávna zodpovednosť mladistvých
Dňa 12.12.2024 sa na našej škole uskutočnila prednáška na tému Trestnoprávna zodpovednosť mladistvých. Prednášku absolvovali študenti I.C triedy pod vedením nadporučíčky Mgr. Stanislavy Mačejkovej a pána nadstrážmajstra Tomáša Seka z policajného zboru v Krásne nad Kysucou. Študenti boli informovaní a poučení o trestnoprávnej zodpovednosti.
Vypracovala: Mgr. Dagmar Mečárová
Imatrikulácie 2024
November je mesiacom imatrikulácie na Strednej odbornej škole drevárskej a stavebnej v Krásne nad Kysucou. V tomto roku to bol 15. november, kedy boli naši prváci slávnostne imatrikulovaní.
Slávnosť sa uskutočnila v Kultúrnom dome v Krásne nad Kysucou a bola sprevádzaná milým kultúrnym programom, ktorý si pripravil školský parlament. Harmonika, ľudový spev, umelecký prednes básne a zábavné súťaže nám všetkým spríjemnili piatkové popoludnie.
Tento deň si budú naši prváci pripomínať kľúčenkami, ktoré pre nich vyhotovili starší spolužiaci v dielňach školy.
Vypracovala Mgr. Dagmar Mečárová
Dni otvorených dverí v SOŠ drevárskej a stavebnej Krásno nad Kysucou
Stredná odborná škola drevárska a stavebná v Krásne nad Kysucou 8. – 9. novembra 2024 opäť otvorila dvere všetkým deviatakom, pretože sa konali Dni otvorených dverí. Hlavnou myšlienkou akcie bolo informovať uchádzačov o možnostiach štúdiu na našej škole, prezrieť si interiér školy a školských dielní. Každoročne sa pri organizácii a priebehu Dní otvorených dverí spolupodieľali nielen učitelia a majstri odbornej výchovy, ale aj členovia Žiackej školskej rady. Počas týchto dvoch dní sme privítali viac ako 100 deviatakov a ich rodičov.
Každý študijný a učebný odbor bol zastúpený žiakmi, ktorí predviedli svoje zručnosti a praktické skúsenosti formou jednotlivých aktivít. Boli realizované prezentácie a konzultácie s učiteľmi o jednotlivých študijných a učebných odboroch a možnostiach uplatnenia sa na trhu práce. Žiaci drevárskych odborov prezentovali svoje odbory v týchto aktivitách: prevádzku a funkcie inteligentného domu, rysovanie v programe Inventor, zariaďovanie bytu pomocou programu Sweet Home 3D a riešenie hlavolamov. V dielňach sa odbory prezentovali výrobnou činnosťou a ukážkami prác na CNC strojoch a laserovým vypaľovaním. Žiaci stavebných odborov prezentovali svoje odbory v týchto aktivitách: rozpočtovanie stavieb v programe Cenkros, kreslenie na počítači v programe AutoCAD, vymurovanie komína podľa nákresov, prevádzanie obkladov podľa kladačských plánov, k dispozícii boli aj ukážky prác našich žiakov, odborná literatúra a učebnice. Žiaci technológie ochrany a tvorby životného prostredia vytvorili prezentáciu pod názvom Medveď hnedý s anketou zo života a výskytu tohto predátora, prezentáciu pod názvom Odpady s anketou, určovali hodnoty pH roztokov pomocou meracieho systému Vernier a projekt s názvom O pôde a jej základné fyzikálnochemické vlastnosti vrátane pozorovania jednotlivých častí pôdy pod digitálnym mikroskopom. K dispozícii boli ukážky maturitných prác našich absolventov, herbáre a referáty. Po absolvovaní zaujímavých odborných aktivít sa žiaci zo ZŠ s pedagógmi presunuli do MM arény, v ktorej zakončili Deň otvorených dverí korčuľovaním sa.
Rozsahom študijných a učebných odborov škola vytvára predpoklady pre prípravu v drevárskych a stavebných profesiách, ktoré majú v tomto regióne dlhú tradíciu a veľkú perspektívu ďalšieho napredovania. Absolventi sú kvalitne pripravovaní pokračovať v štúdiu na vysokých školách. Zároveň pozývame rodičov a žiakov základných škôl, ktorí by sa chceli o našej škole, o študijných a učebných odboroch dozvedieť viac, aby využili decembrový termín od 6. – 7. 12. 2024 tohto podujatia pod názvom Deň otvorených dverí. Tešíme sa na Vás.
Napísala: Mgr. Mária Gavenčiaková
SOŠDaS Krásno nad Kysucou sa zapojila do projektu Erazmus+
Stredná odborná škola drevárska a stavebná Krásno nad Kysucou sa každoročne zapája do rôznych projektov. Nebolo tomu inak ani tento školský rok. Žiaci našej školy využili jedinečnú príležitosť a zapojili sa do programu Erazmus +, ktorý sa uskutočnil v dňoch od 13. do 25. októbra 2024 v Českej republike.
Realizácia samotného projektu zahŕňala krátkodobú vzdelávaciu mobilitu v rámci odbornej praxe v Střední škole řemesel Frýdek-Místek. Zúčastnili sa ho desiati žiaci druhých a tretích ročníkov študijného odboru operátor stavebnej výroby a učebného odboru murár pod vedením majstra odborného výcviku Emila Blahu. Cieľom tejto mobility bolo rozvíjať vedomosti a praktické zručnosti v oblasti stavebníctva, stavebnej výroby a využívania technológií IKT a aplikačných programov ArchiCad. Naši žiaci v rámci odborných prác zatepľovali kontaktným zatepľovacím systémom, v ktorom tepelným izolantom bol fasádny polystyrén. Lepiacu maltu nanášali po obvode izolačnej dosky v podobe rámika a bodovo v strede dosky. Izolačné dosky ukladali na väzbu a dosky kotvili k murivu rozpernými kotvami.
Ďalším zámerom bolo poskytnúť mladým ľuďom príležitosť stráviť určitý čas v zahraničí a rozšíriť si obzory. Navštívili zaujímavé miesta a spoznali nových kamarátov. V rámci voľno-časových aktivít absolvovali prehliadku mesta Frýdek-Místek a exkurziu do firmy Marlenka. Dozvedeli sa o jej histórii, produktoch a ochutnali jej výrobky. Navštívili Technické múzeu v Ostrave a múzeum Tatra Kopřivnice. Vystúpili na Lysú horu a obzreli si aj priehradu Šance.
Cieľ projektu sa nám podarilo naplniť. Žiaci prejavili zvýšenú motiváciu pre svoje remeslo, záujem o reprezentáciu školy a mali možnosť konfrontácie svojich vedomostí a zručností pri práci v medzinárodných tímoch. Výmenný pobyt hodnotili veľmi pozitívne. Spoznali nových kamarátov, vyskúšali si nové pracovné postupy, spoznali inú krajinu a radi by sa opäť zúčastnili podobného projektu aj v inom štáte.
Napísala: Mgr. Mária Gavenčiaková