Detskú izbu pre zrakovo postihnutého žiaka Sen očí, ktorej autormi sú študenti Strednej odbornej školy (SOŠ) drevárskej v Krásne nad Kysucou Tomáš Palko a Tomáš Turcer, dnes, 20.júna 2011 v Krásne nad Kysucou odovzdal zrakovo postihnutým súrodencom Patrikovi a Marcelovi Švancárovcom zo Svrčinovca predseda Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) Juraj Blanár.
Nová detská izba zjednoduší podľa ich mamy Viery Švancárovej od narodenia zrakovo postihnutým žiakom základnej školy život, pretože je bezpečná. „Mali sme iba staré skrine, ktoré nám dali známi. Chlapci budú mať konečne svoju izbu. Som veľmi vďačná všetkým, ktorí nám pomohli. Izba je krásna, nemohla by som si ju dovoliť kúpiť z materskej,“ povedala matka štyroch detí.
Pri tvorbe detskej izby vedeli jej autori podľa 19-ročného Tomáša Palka iba to, že bude pre slabozrakého chlapca. „Snažili sme sa prísť s niečím novým. Lebo všade vidíte detské izby pre malé deti, ale nič pre slabozrakých ľudí nenájdete ani na internete. Detskú izbu sme vytvorili v našich dielňach od narezania až po skladanie. Je tam veľa vecí prispôsobených. Napríklad komoda má malé zásuvky, aby vedel, kde má aké veci. A skrine nemajú vyššie zásuvky, aby ich nezabudol otvorené a neudrel sa,“ uviedol Palko.
Pri tvorbe detskej izby bol najťažší nápad. „Výroba nebola až taký problém, ako bol problém urobiť návrh izby. Vymyslieť, skombinovať, zladiť. Je to dobrý pocit, pretože sme to robili s tým, že niekomu pomôžeme,“ skonštatoval 18-ročný Tomáš Turcer.
Riaditeľ SOŠ drevárskej v Krásne nad Kysucou Ján Palko pripomenul, že detská izba získala v apríli v Nitre na 19. ročníku celoslovenskej predajnej výstavy výrobkov žiakov stredných odborných škôl Mladý tvorca 2011 prvé miesto a Cenu Ministra hospodárstva Slovenskej republiky TOP VÝROBOK Mladý tvorca 2011. „Je to veľká výzva do budúcna, aby sme naďalej skvalitňovali prácu. Pri tvorbe nábytku študenti pod odborným dohľadom pedagógov konzultovali technické prevedenie so Základnou školou internátnou pre nevidiacich a slabozrakých v Levoči,“ povedal Palko.
Predseda ŽSK ocenil, že detská izba bude slúžiť naozaj tým, ktorí ju potrebujú - zrakovo postihnutým súrodencom. „To môže byť do budúcnosti impulzom pre smerovania nábytkárstva našich študentov aj pre takéto handicapované skupiny. Aj keď ich možno nie je tak veľa, ale o to je to vzácnejšie predovšetkým pre tých, ktorí to potrebujú,“ uzatvoril Blanár.
